skip navigation

Snowboarding

Welcome to the Waukesha Snowboard Racing Team Page!

Contact Information

Head Coach: AJ Catalanotte:  414-491-9938  - catalanotte@hotmail.com

Pat Johnston: 262-391-6160  - pjohnson3@hotmail.com

Assistant Coaches:

Scott Komar:  262-442-5975  -  sckomar@sbcglobal.net

Team Managers: Tina Catalanotte  262-271-6577  - catalanotte1@yahoo.com

Sarah Anderson: 262-361-2336  - saraanderson6@hotmail.com

Member of Metro Milwaukee Snowboard Conference


2021 Men's and Women's Waukesha Snowboard Race Team

wauk_snowboard Waukesha Snowboard Team wauk_snowboard

Jr. Race Clinic

JR.  Waukesha Snowboard Race Clinic (6th-8th Grade Waukesha SD Students)

See info below!

2021 Race Event Schedule

12/13/2020

USASA Alpine Course Training (Additional fees -optional attendance)

GS and SL

 

Alpine Valley Resort

01/09/2021

Giant Slalom 1

Giant Slalom

 

Alpine Valley Resort

01/09/2021

Slalom 1

Slalom

 

Alpine Valley Resort

01/10/2021

Giant Slalom 2

Giant Slalom

 

Alpine Valley Resort

01/10/2021

Slalom 2

Slalom

 

Alpine Valley Resort

01/16/2021

Giant Slalom 3

Giant Slalom

 

Alpine Valley Resort

01/16/2021

Slalom 3

Slalom

 

Alpine Valley Resort

01/17/2021

Boardercross 1

Boardercross

 

Alpine Valley Resort

01/23/2021

Boardercross 2

Boardercross

 

Alpine Valley Resort

01/24/2021

Boardercross 3

Boardercross

 

Alpine Valley Resort

02/01/2021 Mt. LAX Cup (Additional fees -optional attendance) BX/SL/GS   Mt. Lacrosse, Lacrosse, WI

 02/05/2021

USASA BX Course Training (Additional fees -optional attendance)

 Boardercross

  Devil's Head Resort

02/06/2021

Giant Slalom 4

Giant Slalom

 

Devil's Head Resort

02/06/2021

Slalom 4

Slalom

 

Devil's Head Resort

02/07/2021

Boardercross 4

Boardercross

 

Devil's Head Resort

Feb 12-13

State Championships – Invite Only

ALL

 

Mt. Lacrosse, Lacrosse, WI

Apr 2nd - Apr 9th 

National Championships – Invite Only

ALL

 

Copper Mt, Colorado

2020 Team Highlights

Final Conference Standings: 

Team Results:

Men’s Team: Conference Runner-Up in GS, SL and BX

Woman’s Team:  Conference Runner-Up in SL and GS

Individual Conference Final Top 10 (Men’s) and Top 5 (Woman’s) Results:

A.J. George (South):  4th SL, 2nd GS, 5th BX

Zach Simons (West): 7th SL, 9th GS, 10th BX

Leah Walters (West): 3rd SL, 2nd GS, 2nd BX

State Championship: 

Team Results:

Men's Team: 3rd place STATE Podium Finish

2nd in BX, 2nd in GS, 5th in SL -

Woman’s Team: 6th overall

Individual top 20’s for the day:

A.J. George (South): 6th BX, 6th GS, 7th SL- 6th overall

Zach Simons (West): 13th GS, 18th SL, - 16th overall

Kameron Komar (West): 16th BX, 17th GS

Joe Muren (West): 20th BX

2019 Team Highlights

Final Conference Standing: 

Team Conference Runner-up: Giant Slalom, Boardercross

Individual Top Tens:

Kameron Komar - 9th in GS, 9th in SL

Joe Muren - 10th in SBX

Calvin Hanke - 10th in SBX, 10th in GS

Leah Walters - 9th in SL, 6th in SBX

 

State Championships: 

Team: 6th place overall

Kameron Komar - awarded the Sportsmanship Award 

Top 20 individual finishes:
Leah Walters- 20th in GS
Calvin Hanke- 17th in SBX, 19th in GS and 15th OVERALL for the day!
Joe Muren- 18th in SBX
Joey DeCorte - 20th in SBX



2018 State Meet at Mt. LaCrosse

2018 Team Highlights:

Conference Standings: 

Mens Team - 2nd place in Slalom, Giant Slalom, and Boardercross

Ryan Adyniec- 2nd in SBX, 6th in SL, 7th in GS
Kameron Komar - 10th in SL, 
Bobby Lehmann- 5th in SBX
Joe Muren- 10th in SBX
Morgan Baker- 4th in SL, 4th in GS, 3rd in SBX

State Meet: 
Men’s Team- 7th in SL, 5th in SBX, and 6th in GS and overall they were 6th

Morgan was part of the Metro Combined Woman’s team who posted Team scores of 1st in SL and BX and 2 nd GS.... earning them 2nd place finish at STATE!! Congrats Morgan!!

Individual Top 20 finishes:
Ryan Adyniec - 8th over all, 8th in GS, 15th in SL, 10th in SBX
Kameron Komar- 19th in SL, 20th in GS
Morgan Baker- 18th in GS, 17th in SL, 12th in SBX

Congratulations to ALL our athletes!! Looking forward to Nationals and next year!!!

 

2016-2017 Results:

Team Results:

Conference Champions: Giant Slalom

Conference Runner Up: Slalom, Boardercross

Overall State Meet: 4th place

State Results: Boardercross – 5th, Giant Slalom – 3rd, Slalom – 5th

Individual Results:

Conference awards (Top ten):
Morgan Baker: 2nd SL, 3rd GS, 3rd SBX
Jon Lund: 4th SL, 1st GS, 6th SBX
Nathan Catalanotte: 2nd SL, 3rd, GS, 4th SBX
Ryan Adyniec: 6th GS, 7th SBX

State Awards (Top 20 finishes):

Giant Slalom: Jon Lund – STATE CHAMPION – 1st, Nathan Catalanotte – 5th, Morgan Baker – 12th

Slalom: Jon Lund – 5th, Nathan Catalanotte – 17th, Morgan Baker – 9th

Boarder Cross: Nathan Catalanotte – STATE CHAMPION – 1st, Jon Lund – 7th, Morgan – 12th

Overall Meet: Jon Lund – 2nd Place, Nathan Catalanotte – 4th Place, Morgan Baker – 9th Place

2015/2016 Team Highlights

Conference Team Champions - Giant Slalom

Conference Individual Giant Slalom Awards: Jon Lund 2nd, Nathan Catalanotte 3rd

Conference  Team Runner-up - Boardercross

Conference Iindividual Awards: Nathan Catalanotte 2nd, Jon Lund 5th

State Meet - Team Slalom - 2nd place

State Meet - Individual - State Boardercross Champion - Nathan Catalanotte

State Meet - Individual Overall  - 3rd place - Nathan Catalanotte